Halden

Halden er en kommune i Østfold. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Halden

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 27,3 % i 2023.
  • Arbeiderpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 2,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 8,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 1,8 prosentpoeng, fra 59,6 % i 2019 til 57,8 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

57,8 %Valgdeltakelse · 2023
26 020Stemmeberettigede
39Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
27,3 %
Ap
20,3 %
PP
9,7 %
INP
8,8 %
FrP
7,1 %
R
5,5 %
SP
5,5 %
SV
4,7 %
MDG
3,7 %
KRF
3,5 %
DEMN
1,4 %
V
1,3 %
KRIS
0,8 %
LIBS
0,3 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Halden
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre27,3 %4 04311−0,6 pp
Arbeiderpartiet20,3 %3 0018+2,7 pp
Pensjonistpartiet9,7 %1 4394+1,6 pp
Industri- og Næringspartiet8,8 %1 3014Ny liste
Fremskrittspartiet7,1 %1 0513+0,1 pp
Rødt5,5 %8212−1,5 pp
Senterpartiet5,5 %8152−8,2 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,7 %6972−0,3 pp
Miljøpartiet De Grønne3,7 %5542−3,4 pp
Kristelig Folkeparti3,5 %5161+0,3 pp
Norgesdemokratene1,4 %2020Ny liste
Venstre1,3 %1940−1,3 pp
Konservativt0,8 %1130+0,1 pp
Liberalistene0,3 %510Ny liste

Blanke stemmer: 229 av 15 027 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Halden (3101) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Halden over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

H
39,6 %
Ap
29,7 %
PP
1,3 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

H
27,9 %
Ap
17,5 %
PP
8,1 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

H
27,3 %
Ap
20,3 %
PP
9,7 %
INP
8,8 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Halden
Parti201520192023
Høyre39,6 %27,9 %27,3 %
Arbeiderpartiet29,7 %17,5 %20,3 %
Pensjonistpartiet1,3 %8,1 %9,7 %
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke8,8 %

Valginformasjon for Halden

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere