Offisielt navn: Guovdageaidnu - Kautokeino. Kommunenummer 5612.
Kommunestyrevalg 2023
Kort om valget i Guovdageaidnu
- Kautokeino Flyttsameliste fikk størst stemmeandel: 23,5 % i 2023.
- Arbeiderpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,7 prosentpoeng fra 2019.
- Kautokeino Fastboendes liste hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 19,1 prosentpoeng fra 2019.
- Valgdeltakelsen økte med 3,4 prosentpoeng, fra 63,5 % i 2019 til 66,9 % i 2023.
Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.
Stemmeandel per parti
Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.
| Parti / liste | Andel | Stemmer | Mandater | Endring fra 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Kautokeino Flyttsameliste | 23,5 % | 348 | 5 | +3,7 pp |
| Arbeiderpartiet | 19,4 % | 288 | 4 | +7,7 pp |
| Guovdageainnu Sámilistu | 14,8 % | 219 | 3 | Ny liste |
| Árja | 10,5 % | 156 | 2 | Ny liste |
| Høyre | 7,0 % | 103 | 1 | +0,5 pp |
| Kautokeino Fastboendes liste | 6,8 % | 100 | 1 | −19,1 pp |
| Venstre | 5,9 % | 88 | 1 | −4,2 pp |
| Fremskrittspartiet | 5,9 % | 88 | 1 | Ny liste |
| Senterpartiet | 3,4 % | 50 | 1 | −11,8 pp |
| Konservativt | 2,8 % | 41 | 0 | Ny liste |
Blanke stemmer: 13 av 1 494 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.
Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Guovdageaidnu - Kautokeino (5612) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.
Guovdageaidnu over tid
Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.
2015
En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.
2019
En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.
2023
| Parti | 2015 | 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Kautokeino Flyttsameliste | 24,5 % | 19,8 % | 23,5 % |
| Arbeiderpartiet | 26,2 % | 11,8 % | 19,4 % |
| Guovdageainnu Sámilistu | Stilte ikke | Stilte ikke | 14,8 % |
| Árja | Stilte ikke | Stilte ikke | 10,5 % |
Valginformasjon for Guovdageaidnu
Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.