Valgdirektoratet oppgir to ulike mål: andel stemmeberettigede som leverte en godkjent stemmeseddel til fylkestingsvalget, og andel som fikk en stemmegivning godkjent. De er ikke det samme og blandes ikke.
Stemmeandel 2023
| Parti / liste | Stemmeandel | Stemmer | Mandater |
|---|---|---|---|
| Arbeiderpartiet | 31,0 % | 48 631 | 18 |
| Senterpartiet | 17,0 % | 26 747 | 10 |
| Høyre | 17,0 % | 26 628 | 10 |
| Fremskrittspartiet | 9,2 % | 14 446 | 5 |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 6,0 % | 9 342 | 3 |
| Pensjonistpartiet | 3,9 % | 6 174 | 2 |
| Rødt | 3,5 % | 5 428 | 2 |
| Venstre | 3,0 % | 4 659 | 2 |
| Miljøpartiet De Grønne | 2,9 % | 4 619 | 2 |
| Industri- og Næringspartiet | 2,7 % | 4 190 | 2 |
| Kristelig Folkeparti | 2,0 % | 3 191 | 1 |
| Norgesdemokratene | 0,9 % | 1 473 | 0 |
| Partiet Sentrum | 0,3 % | 536 | 0 |
| Konservativt | 0,3 % | 473 | 0 |
| Liberalistene | 0,3 % | 419 | 0 |
Blanke: 5 345 av 162 301 stemmesedler; inngår ikke i stemmeandelene. Samleposter «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling.
Kilde: Valgdirektoratet – valgresultat.no API ↗ · rapport generert 27. november 2023 · hentet 13. oktober 2026 · Kildens API-informasjon; særskilt lisens ikke bekreftet · SHA-256 b55bfbd6e4ca…
Endelig opptelling og valgoppgjør (100 %).
Endring fra forrige fylkestingsvalg
Innlandet 2023
Innlandet 2019
Mandatfordeling: utforsk
Fylkestinget fordeles med modifisert Sainte-Laguës metode: listenes stemmetall deles på 1,4, 3, 5, 7 … og mandatene går til de høyeste kvotientene. Lik kvotient avgjøres av høyest stemmetall, deretter loddtrekning. Regelen hos Valgdirektoratet ↗
Kontroll: beregningen fra de offisielle stemmetallene gir nøyaktig de offisielle mandatene.
| Parti / liste | Faktisk stemmer | Ditt scenario (hypotetisk) | Faktisk mandater | Beregnet | ± |
|---|---|---|---|---|---|
| Arbeiderpartiet | 48 631 | 18 | 18 | ±0 | |
| Senterpartiet | 26 747 | 10 | 10 | ±0 | |
| Høyre | 26 628 | 10 | 10 | ±0 | |
| Fremskrittspartiet | 14 446 | 5 | 5 | ±0 | |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 9 342 | 3 | 3 | ±0 | |
| Pensjonistpartiet | 6 174 | 2 | 2 | ±0 | |
| Rødt | 5 428 | 2 | 2 | ±0 | |
| Venstre | 4 659 | 2 | 2 | ±0 | |
| Miljøpartiet De Grønne | 4 619 | 2 | 2 | ±0 | |
| Industri- og Næringspartiet | 4 190 | 2 | 2 | ±0 | |
| Kristelig Folkeparti | 3 191 | 1 | 1 | ±0 | |
| Norgesdemokratene | 1 473 | 0 | 0 | ±0 | |
| Partiet Sentrum | 536 | 0 | 0 | ±0 | |
| Konservativt | 473 | 0 | 0 | ±0 | |
| Liberalistene | 419 | 0 | 0 | ±0 |
Rekkefølge (første 15 mandater)
| Mandat | Parti / liste | Deler | Kvotient |
|---|---|---|---|
| 1 | Ap | 1,4 | 34 736,4 |
| 2 | SP | 1,4 | 19 105,0 |
| 3 | H | 1,4 | 19 020,0 |
| 4 | Ap | 3 | 16 210,3 |
| 5 | FrP | 1,4 | 10 318,6 |
| 6 | Ap | 5 | 9 726,2 |
| 7 | SP | 3 | 8 915,7 |
| 8 | H | 3 | 8 876,0 |
| 9 | Ap | 7 | 6 947,3 |
| 10 | SV | 1,4 | 6 672,9 |
| 11 | Ap | 9 | 5 403,4 |
| 12 | SP | 5 | 5 349,4 |
| 13 | H | 5 | 5 325,6 |
| 14 | FrP | 3 | 4 815,3 |
| 15 | Ap | 11 | 4 421,0 |