Kommunestyrevalg 2023
Kort om valget i Ullensaker
- Fremskrittspartiet fikk størst stemmeandel: 29,4 % i 2023.
- Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,3 prosentpoeng fra 2019.
- Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 4,1 prosentpoeng fra 2019.
- Valgdeltakelsen falt med 3,7 prosentpoeng, fra 56,1 % i 2019 til 52,4 % i 2023.
Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.
Stemmeandel per parti
Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.
| Parti / liste | Andel | Stemmer | Mandater | Endring fra 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Fremskrittspartiet | 29,4 % | 4 941 | 14 | −0,1 pp |
| Arbeiderpartiet | 22,9 % | 3 839 | 10 | −4,1 pp |
| Høyre | 22,0 % | 3 701 | 10 | +7,3 pp |
| Senterpartiet | 9,0 % | 1 504 | 4 | −3,6 pp |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 3,9 % | 649 | 2 | −0,2 pp |
| Venstre | 3,9 % | 647 | 2 | +0,8 pp |
| Rødt | 3,2 % | 533 | 1 | +0,3 pp |
| Miljøpartiet De Grønne | 2,6 % | 432 | 1 | −1,3 pp |
| Kristelig Folkeparti | 1,8 % | 303 | 1 | −0,1 pp |
| Norgesdemokratene | 0,9 % | 154 | 0 | Ny liste |
| Konservativt | 0,3 % | 56 | 0 | Ny liste |
| Liberalistene | 0,2 % | 32 | 0 | −0,2 pp |
Blanke stemmer: 293 av 17 084 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.
Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Ullensaker (3209) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.
Ullensaker over tid
Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.
2015
2019
2023
| Parti | 2015 | 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Fremskrittspartiet | 29,8 % | 29,6 % | 29,4 % |
| Arbeiderpartiet | 32,7 % | 27,0 % | 22,9 % |
| Høyre | 18,6 % | 14,8 % | 22,0 % |
| Senterpartiet | 5,1 % | 12,6 % | 9,0 % |
Valginformasjon for Ullensaker
Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.