Kommunestyrevalg 2023
Kort om valget i Tønsberg
- Høyre fikk størst stemmeandel: 32,5 % i 2023.
- Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 6,4 prosentpoeng fra 2019.
- Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 7,8 prosentpoeng fra 2019.
- Valgdeltakelsen falt med 2,1 prosentpoeng, fra 63,6 % i 2019 til 61,5 % i 2023.
Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.
Stemmeandel per parti
Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.
| Parti / liste | Andel | Stemmer | Mandater | Endring fra 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Høyre | 32,5 % | 9 264 | 14 | +6,4 pp |
| Arbeiderpartiet | 22,0 % | 6 281 | 10 | −4,8 pp |
| Fremskrittspartiet | 11,8 % | 3 369 | 5 | +2,6 pp |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 6,2 % | 1 755 | 3 | +0,3 pp |
| Senterpartiet | 4,8 % | 1 376 | 2 | −7,8 pp |
| Miljøpartiet De Grønne | 4,2 % | 1 193 | 2 | −3,3 pp |
| Kristelig Folkeparti | 4,1 % | 1 159 | 2 | +0,2 pp |
| Venstre | 4,0 % | 1 138 | 2 | ±0,0 pp |
| Industri- og Næringspartiet | 3,7 % | 1 054 | 2 | Ny liste |
| Rødt | 3,4 % | 972 | 1 | +0,6 pp |
| Konservativt | 0,8 % | 230 | 0 | −0,1 pp |
| Folkestyret-listen | 0,7 % | 193 | 0 | Ny liste |
| Norgesdemokratene | 0,7 % | 188 | 0 | Ny liste |
| Folkets Parti | 0,6 % | 157 | 0 | Ny liste |
| Partiet Sentrum | 0,5 % | 136 | 0 | Ny liste |
| Liberalistene | 0,2 % | 53 | 0 | −0,1 pp |
Blanke stemmer: 342 av 28 860 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.
Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Tønsberg (3905) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.
Tønsberg over tid
Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.
2015*
2019
2023
| Parti | 2015* | 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Høyre | 28,5 % | 26,1 % | 32,5 % |
| Arbeiderpartiet | 35,2 % | 26,8 % | 22,0 % |
| Fremskrittspartiet | 11,8 % | 9,2 % | 11,8 % |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 4,0 % | 5,9 % | 6,2 % |
Valginformasjon for Tønsberg
Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.