Skien

Skien er en kommune i Telemark. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Skien

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 22,7 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 6,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 9,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 1,0 prosentpoeng, fra 58,0 % i 2019 til 57,0 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

57,0 %Valgdeltakelse · 2023
45 110Stemmeberettigede
55Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
22,7 %
Ap
22,5 %
FrP
16,1 %
SV
6,7 %
INP
6,1 %
R
5,9 %
KRF
5,9 %
SP
5,2 %
MDG
3,5 %
V
2,7 %
DEMN
1,6 %
KRIS
1,0 %
LIBS
0,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Skien
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre22,7 %5 74613+4,8 pp
Arbeiderpartiet22,5 %5 70313−9,3 pp
Fremskrittspartiet16,1 %4 0689+6,3 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti6,7 %1 6964+0,9 pp
Industri- og Næringspartiet6,1 %1 5383Ny liste
Rødt5,9 %1 5023+1,2 pp
Kristelig Folkeparti5,9 %1 4983+0,3 pp
Senterpartiet5,2 %1 3083−5,2 pp
Miljøpartiet De Grønne3,5 %8972−1,8 pp
Venstre2,7 %6771+0,6 pp
Norgesdemokratene1,6 %4031Ny liste
Konservativt1,0 %2510−0,3 pp
Liberalistene0,2 %400±0,0 pp

Blanke stemmer: 384 av 25 711 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Skien (4003) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Skien over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
34,9 %
H
15,3 %
FrP
11,5 %
SV
4,0 %

2019

Ap
31,9 %
H
17,9 %
FrP
9,8 %
SV
5,8 %

2023

H
22,7 %
Ap
22,5 %
FrP
16,1 %
SV
6,7 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Skien
Parti201520192023
Høyre15,3 %17,9 %22,7 %
Arbeiderpartiet34,9 %31,9 %22,5 %
Fremskrittspartiet11,5 %9,8 %16,1 %
SV - Sosialistisk Venstreparti4,0 %5,8 %6,7 %

Valginformasjon for Skien

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere