Sarpsborg

Sarpsborg er en kommune i Østfold. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Sarpsborg

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 27,6 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 16,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 7,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,6 prosentpoeng, fra 56,7 % i 2019 til 54,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

54,1 %Valgdeltakelse · 2023
47 335Stemmeberettigede
43Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
27,6 %
H
26,4 %
FrP
15,8 %
KRF
3,9 %
PP
3,9 %
R
3,7 %
SP
3,6 %
SV
3,4 %
INP
3,2 %
MDG
2,4 %
SAFO
2,2 %
DEMN
1,7 %
V
1,4 %
KRIS
0,5 %
LIBS
0,3 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Sarpsborg
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet27,6 %6 98812−6,8 pp
Høyre26,4 %6 68611+16,6 pp
Fremskrittspartiet15,8 %3 9867+5,4 pp
Kristelig Folkeparti3,9 %9862−0,1 pp
Pensjonistpartiet3,9 %9762+1,3 pp
Rødt3,7 %9302−0,5 pp
Senterpartiet3,6 %9112−7,2 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti3,4 %8521+1,0 pp
Industri- og Næringspartiet3,2 %8101Ny liste
Miljøpartiet De Grønne2,4 %5951−1,6 pp
Sammen For Sarpsborg2,2 %5661−4,4 pp
Norgesdemokratene1,7 %4241Ny liste
Venstre1,4 %3650+0,2 pp
Konservativt0,5 %1280−0,4 pp
Liberalistene0,3 %870Ny liste

Blanke stemmer: 335 av 25 625 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Sarpsborg (3105) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Sarpsborg over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–60 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
50,5 %
H
15,8 %
FrP
12,9 %
KRF
5,5 %

2019

Ap
34,5 %
FrP
10,4 %
H
9,8 %
KRF
4,0 %

2023

Ap
27,6 %
H
26,4 %
FrP
15,8 %
KRF
3,9 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Sarpsborg
Parti201520192023
Arbeiderpartiet50,5 %34,5 %27,6 %
Høyre15,8 %9,8 %26,4 %
Fremskrittspartiet12,9 %10,4 %15,8 %
Kristelig Folkeparti5,5 %4,0 %3,9 %

Valginformasjon for Sarpsborg

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere