Kommunestyrevalg 2023
Kort om valget i Sandefjord
- Høyre fikk størst stemmeandel: 40,5 % i 2023.
- Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,0 prosentpoeng fra 2019.
- Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 8,4 prosentpoeng fra 2019.
- Valgdeltakelsen falt med 4,4 prosentpoeng, fra 60,5 % i 2019 til 56,1 % i 2023.
Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.
Stemmeandel per parti
Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.
| Parti / liste | Andel | Stemmer | Mandater | Endring fra 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Høyre | 40,5 % | 11 793 | 18 | +8,0 pp |
| Arbeiderpartiet | 17,0 % | 4 963 | 8 | −8,4 pp |
| Fremskrittspartiet | 9,9 % | 2 882 | 5 | +1,8 pp |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 6,1 % | 1 783 | 3 | +1,3 pp |
| Industri- og Næringspartiet | 5,3 % | 1 543 | 2 | Ny liste |
| Venstre | 4,5 % | 1 311 | 2 | −1,2 pp |
| Senterpartiet | 3,5 % | 1 030 | 2 | −6,5 pp |
| Kristelig Folkeparti | 3,3 % | 971 | 2 | +0,3 pp |
| Rødt | 3,2 % | 923 | 1 | +0,7 pp |
| Miljøpartiet De Grønne | 3,2 % | 923 | 1 | −2,0 pp |
| Norgesdemokratene | 2,2 % | 637 | 1 | +1,5 pp |
| Konservativt | 0,7 % | 190 | 0 | −0,6 pp |
| Partiet Sentrum | 0,3 % | 97 | 0 | Ny liste |
| Liberalistene | 0,2 % | 71 | 0 | −0,6 pp |
Blanke stemmer: 314 av 29 431 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.
Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Sandefjord (3907) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.
Sandefjord over tid
Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.
2015*
2019
2023
| Parti | 2015* | 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Høyre | 42,8 % | 32,5 % | 40,5 % |
| Arbeiderpartiet | 26,1 % | 25,4 % | 17,0 % |
| Fremskrittspartiet | 10,6 % | 8,1 % | 9,9 % |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 3,8 % | 4,8 % | 6,1 % |
Valginformasjon for Sandefjord
Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.