Porsgrunn

Porsgrunn er en kommune i Telemark. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Porsgrunn

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 24,5 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 10,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 0,1 prosentpoeng, fra 60,5 % i 2019 til 60,4 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

60,4 %Valgdeltakelse · 2023
29 736Stemmeberettigede
49Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
24,5 %
H
23,4 %
FrP
11,9 %
INP
10,7 %
KRF
6,4 %
SV
6,1 %
R
5,9 %
MDG
3,6 %
SP
2,9 %
V
2,9 %
DEMN
1,0 %
KRIS
0,5 %
LIBS
0,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Porsgrunn
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet24,5 %4 34113−10,9 pp
Høyre23,4 %4 14112+8,4 pp
Fremskrittspartiet11,9 %2 1076+3,3 pp
Industri- og Næringspartiet10,7 %1 8935Ny liste
Kristelig Folkeparti6,4 %1 1323+0,4 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti6,1 %1 0723+0,3 pp
Rødt5,9 %1 0513−0,9 pp
Miljøpartiet De Grønne3,6 %6402−2,3 pp
Senterpartiet2,9 %5091−6,3 pp
Venstre2,9 %5091−0,6 pp
Norgesdemokratene1,0 %1720Ny liste
Konservativt0,5 %950−0,3 pp
Liberalistene0,2 %410−0,1 pp

Blanke stemmer: 253 av 17 956 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Porsgrunn (4001) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Porsgrunn over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
40,6 %
H
19,6 %
FrP
10,2 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
35,5 %
H
15,0 %
FrP
8,6 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

Ap
24,5 %
H
23,4 %
FrP
11,9 %
INP
10,7 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Porsgrunn
Parti201520192023
Arbeiderpartiet40,6 %35,5 %24,5 %
Høyre19,6 %15,0 %23,4 %
Fremskrittspartiet10,2 %8,6 %11,9 %
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke10,7 %

Valginformasjon for Porsgrunn

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere