Lunner

Lunner er en kommune i Akershus. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Lunner

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 42,4 % i 2023.
  • Arbeiderpartiet og Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 10,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,4 prosentpoeng, fra 66,0 % i 2019 til 63,6 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

63,6 %Valgdeltakelse · 2023
7 366Stemmeberettigede
25Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
42,4 %
H
20,3 %
SP
11,9 %
FrP
9,2 %
SV
4,2 %
R
3,7 %
MDG
3,1 %
V
3,0 %
KRIS
2,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Lunner
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet42,4 %1 95211+5,2 pp
Høyre20,3 %9375+5,2 pp
Senterpartiet11,9 %5503−10,2 pp
Fremskrittspartiet9,2 %4242+0,9 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,2 %1941−0,6 pp
Rødt3,7 %1701−0,8 pp
Miljøpartiet De Grønne3,1 %1431−2,2 pp
Venstre3,0 %1401+0,4 pp
Konservativt2,1 %980Ny liste

Blanke stemmer: 80 av 4 688 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Lunner (3234) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Lunner over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
41,4 %
H
21,2 %
SP
10,2 %
FrP
9,3 %

2019

Ap
37,2 %
SP
22,2 %
H
15,1 %
FrP
8,3 %

2023

Ap
42,4 %
H
20,3 %
SP
11,9 %
FrP
9,2 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Lunner
Parti201520192023
Arbeiderpartiet41,4 %37,2 %42,4 %
Høyre21,2 %15,1 %20,3 %
Senterpartiet10,2 %22,2 %11,9 %
Fremskrittspartiet9,3 %8,3 %9,2 %

Valginformasjon for Lunner

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere