Løten

Løten er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Løten

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 41,4 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 3,5 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 10,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 4,2 prosentpoeng, fra 63,7 % i 2019 til 59,5 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

59,5 %Valgdeltakelse · 2023
6 278Stemmeberettigede
25Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
41,4 %
Ap
23,4 %
H
8,4 %
SV
7,8 %
FrP
7,0 %
MDG
4,2 %
DEMN
3,9 %
R
3,0 %
V
1,0 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Løten
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet41,4 %1 51210−10,6 pp
Arbeiderpartiet23,4 %8546−5,2 pp
Høyre8,4 %3082+3,3 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti7,8 %2842+2,0 pp
Fremskrittspartiet7,0 %2542+3,5 pp
Miljøpartiet De Grønne4,2 %1541+0,1 pp
Norgesdemokratene3,9 %1411Ny liste
Rødt3,0 %1091Ny liste
Venstre1,0 %380+0,1 pp

Blanke stemmer: 82 av 3 736 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Løten (3412) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Løten over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–60 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
44,7 %
SP
32,5 %
H
6,9 %
SV
4,1 %

2019

SP
52,0 %
Ap
28,6 %
SV
5,7 %
H
5,2 %

2023

SP
41,4 %
Ap
23,4 %
H
8,4 %
SV
7,8 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Løten
Parti201520192023
Senterpartiet32,5 %52,0 %41,4 %
Arbeiderpartiet44,7 %28,6 %23,4 %
Høyre6,9 %5,2 %8,4 %
SV - Sosialistisk Venstreparti4,1 %5,7 %7,8 %

Valginformasjon for Løten

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere