Kommunestyrevalg 2023
Kort om valget i Lillestrøm
- Høyre fikk størst stemmeandel: 28,3 % i 2023.
- Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,7 prosentpoeng fra 2019.
- Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 6,5 prosentpoeng fra 2019.
- Valgdeltakelsen falt med 4,2 prosentpoeng, fra 60,2 % i 2019 til 56,0 % i 2023.
Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.
Stemmeandel per parti
Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.
| Parti / liste | Andel | Stemmer | Mandater | Endring fra 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Høyre | 28,3 % | 11 286 | 16 | +8,7 pp |
| Arbeiderpartiet | 24,0 % | 9 563 | 14 | −5,9 pp |
| Fremskrittspartiet | 12,9 % | 5 138 | 8 | +2,2 pp |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 5,9 % | 2 350 | 3 | +0,9 pp |
| Folkets Røst | 5,7 % | 2 255 | 3 | Ny liste |
| Senterpartiet | 5,5 % | 2 183 | 3 | −6,5 pp |
| Venstre | 3,9 % | 1 550 | 2 | +1,0 pp |
| Miljøpartiet De Grønne | 3,5 % | 1 378 | 2 | −2,9 pp |
| Rødt | 2,5 % | 1 016 | 1 | ±0,0 pp |
| Kristelig Folkeparti | 2,2 % | 879 | 1 | −0,2 pp |
| Pensjonistpartiet | 1,7 % | 663 | 1 | −0,1 pp |
| Industri- og Næringspartiet | 1,5 % | 593 | 1 | Ny liste |
| Folkets Parti | 0,8 % | 317 | 0 | Ny liste |
| Liberalistene | 0,7 % | 279 | 0 | +0,2 pp |
| Norgesdemokratene | 0,7 % | 275 | 0 | ±0,0 pp |
| Konservativt | 0,4 % | 169 | 0 | Ny liste |
Blanke stemmer: 488 av 40 382 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.
Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Lillestrøm (3205) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.
Lillestrøm over tid
Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.
2019
2023
| Parti | 2019 | 2023 |
|---|---|---|
| Høyre | 19,6 % | 28,3 % |
| Arbeiderpartiet | 29,9 % | 24,0 % |
| Fremskrittspartiet | 10,7 % | 12,9 % |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 5,0 % | 5,9 % |
Valginformasjon for Lillestrøm
Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.