Lillehammer

Lillehammer er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Lillehammer

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 28,8 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 6,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 11,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 3,1 prosentpoeng, fra 64,1 % i 2019 til 61,0 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

61,0 %Valgdeltakelse · 2023
23 063Stemmeberettigede
39Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
28,8 %
H
25,2 %
SV
8,4 %
SP
5,7 %
R
5,4 %
MDG
5,2 %
FrP
5,2 %
V
4,8 %
PP
4,8 %
INP
2,6 %
KRF
1,9 %
PS
1,5 %
LIBS
0,4 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Lillehammer
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet28,8 %4 00612+0,9 pp
Høyre25,2 %3 50210+6,9 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti8,4 %1 1633+0,6 pp
Senterpartiet5,7 %7942−11,6 pp
Rødt5,4 %7552−1,3 pp
Miljøpartiet De Grønne5,2 %7272−3,9 pp
Fremskrittspartiet5,2 %7202+0,3 pp
Venstre4,8 %6742+0,8 pp
Pensjonistpartiet4,8 %6632+2,7 pp
Industri- og Næringspartiet2,6 %3581Ny liste
Kristelig Folkeparti1,9 %2711±0,0 pp
Partiet Sentrum1,5 %2140Ny liste
Liberalistene0,4 %600Ny liste

Blanke stemmer: 166 av 14 073 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Lillehammer (3405) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Lillehammer over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
45,5 %
H
15,6 %
SP
8,3 %
SV
4,1 %

2019

Ap
27,9 %
H
18,3 %
SP
17,3 %
SV
7,7 %

2023

Ap
28,8 %
H
25,2 %
SV
8,4 %
SP
5,7 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Lillehammer
Parti201520192023
Arbeiderpartiet45,5 %27,9 %28,8 %
Høyre15,6 %18,3 %25,2 %
SV - Sosialistisk Venstreparti4,1 %7,7 %8,4 %
Senterpartiet8,3 %17,3 %5,7 %

Valginformasjon for Lillehammer

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere