Indre Fosen

Indre Fosen er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015 (ikke tilgjengelig)
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Indre Fosen

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 21,6 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 4,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 9,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 3,2 prosentpoeng, fra 67,1 % i 2019 til 63,9 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

63,9 %Valgdeltakelse · 2023
7 897Stemmeberettigede
27Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
21,6 %
H
17,7 %
SP
16,8 %
KLIF
11,9 %
PP
10,4 %
FrP
7,1 %
SV
4,7 %
INP
3,4 %
KRF
3,1 %
MDG
1,6 %
R
1,0 %
V
0,7 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Indre Fosen
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet21,6 %1 0856+4,6 pp
Høyre17,7 %8895+4,8 pp
Senterpartiet16,8 %8435−9,4 pp
Kommunelista11,9 %5983−3,4 pp
Pensjonistpartiet10,4 %5203−1,8 pp
Fremskrittspartiet7,1 %3582+1,9 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,7 %2361+0,5 pp
Industri- og Næringspartiet3,4 %1691Ny liste
Kristelig Folkeparti3,1 %1551+0,3 pp
Miljøpartiet De Grønne1,6 %800−1,3 pp
Rødt1,0 %520Ny liste
Venstre0,7 %330−0,6 pp

Blanke stemmer: 30 av 5 048 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Indre Fosen (5054) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Indre Fosen over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2019

SP
26,2 %
Ap
17,0 %
KLIF
15,3 %
H
12,9 %

2023

Ap
21,6 %
H
17,7 %
SP
16,8 %
KLIF
11,9 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Indre Fosen
Parti20192023
Arbeiderpartiet17,0 %21,6 %
Høyre12,9 %17,7 %
Senterpartiet26,2 %16,8 %
Kommunelista15,3 %11,9 %

Valginformasjon for Indre Fosen

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere