Hamar

Hamar er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Hamar

  • By- og bygdelista fikk størst stemmeandel: 31,1 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 8,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,4 prosentpoeng, fra 64,2 % i 2019 til 61,8 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

61,8 %Valgdeltakelse · 2023
26 304Stemmeberettigede
39Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

BBL
31,1 %
H
16,4 %
Ap
14,4 %
V
8,4 %
SV
6,5 %
PP
5,1 %
FrP
4,9 %
R
3,8 %
MDG
3,1 %
KRF
2,8 %
SP
2,7 %
DEMN
0,9 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Hamar
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
By- og bygdelista31,1 %5 00612−3,1 pp
Høyre16,4 %2 6336+7,2 pp
Arbeiderpartiet14,4 %2 3126−8,7 pp
Venstre8,4 %1 3533+5,1 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti6,5 %1 0383+1,1 pp
Pensjonistpartiet5,1 %8202+1,9 pp
Fremskrittspartiet4,9 %7912+1,6 pp
Rødt3,8 %6112+0,4 pp
Miljøpartiet De Grønne3,1 %4981−1,5 pp
Kristelig Folkeparti2,8 %4431+0,3 pp
Senterpartiet2,7 %4331−5,3 pp
Norgesdemokratene0,9 %1460Ny liste

Blanke stemmer: 177 av 16 261 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Hamar (3403) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Hamar over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
34,5 %
BBL
27,2 %
H
11,6 %
V
6,2 %

2019

BBL
34,2 %
Ap
23,1 %
H
9,2 %
V
3,3 %

2023

BBL
31,1 %
H
16,4 %
Ap
14,4 %
V
8,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Hamar
Parti201520192023
By- og bygdelista27,2 %34,2 %31,1 %
Høyre11,6 %9,2 %16,4 %
Arbeiderpartiet34,5 %23,1 %14,4 %
Venstre6,2 %3,3 %8,4 %

Valginformasjon for Hamar

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere