Færder

Færder er en kommune i Vestfold. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015 (ikke tilgjengelig)
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Færder

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 29,8 % i 2023.
  • Arbeiderpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 9,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 1,6 prosentpoeng, fra 65,4 % i 2019 til 67,0 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

67,0 %Valgdeltakelse · 2023
21 973Stemmeberettigede
39Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
29,8 %
Ap
28,3 %
FrP
11,0 %
FRSV
10,1 %
MDG
5,5 %
INP
4,4 %
V
3,6 %
SP
3,1 %
KRF
2,8 %
DEMN
1,2 %
LIBS
0,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Færder
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre29,8 %4 33912+3,5 pp
Arbeiderpartiet28,3 %4 12612+5,3 pp
Fremskrittspartiet11,0 %1 6084+1,6 pp
Felleslista Rødt SV10,1 %1 4744Ny liste
Miljøpartiet De Grønne5,5 %7942−5,6 pp
Industri- og Næringspartiet4,4 %6352Ny liste
Venstre3,6 %5171−0,3 pp
Senterpartiet3,1 %4561−9,8 pp
Kristelig Folkeparti2,8 %4111+0,1 pp
Norgesdemokratene1,2 %1690Ny liste
Liberalistene0,2 %320Ny liste

Blanke stemmer: 159 av 14 720 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Færder (3911) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Færder over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2019

H
26,3 %
Ap
23,0 %
FrP
9,5 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

H
29,8 %
Ap
28,3 %
FrP
11,0 %
FRSV
10,1 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Færder
Parti20192023
Høyre26,3 %29,8 %
Arbeiderpartiet23,0 %28,3 %
Fremskrittspartiet9,5 %11,0 %
Felleslista Rødt SVStilte ikke10,1 %

Valginformasjon for Færder

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere