Kommunestyrevalg 2023
Kort om valget i Bergen
- Høyre fikk størst stemmeandel: 26,5 % i 2023.
- Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 6,4 prosentpoeng fra 2019.
- Folkets Parti hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 15,9 prosentpoeng fra 2019.
- Valgdeltakelsen falt med 3,9 prosentpoeng, fra 67,8 % i 2019 til 63,9 % i 2023.
Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.
Stemmeandel per parti
Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.
| Parti / liste | Andel | Stemmer | Mandater | Endring fra 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Høyre | 26,5 % | 38 798 | 18 | +6,4 pp |
| Arbeiderpartiet | 18,5 % | 27 061 | 13 | −1,3 pp |
| Fremskrittspartiet | 10,5 % | 15 394 | 7 | +5,8 pp |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 10,0 % | 14 715 | 7 | +1,4 pp |
| Miljøpartiet De Grønne | 5,2 % | 7 657 | 4 | −4,7 pp |
| Bergenslisten | 5,0 % | 7 382 | 4 | Ny liste |
| Venstre | 5,0 % | 7 364 | 3 | +1,2 pp |
| Industri- og Næringspartiet | 4,1 % | 5 945 | 3 | Ny liste |
| Rødt | 4,0 % | 5 854 | 3 | −0,9 pp |
| Kristelig Folkeparti | 3,4 % | 4 963 | 2 | +0,3 pp |
| Senterpartiet | 2,3 % | 3 436 | 2 | −3,0 pp |
| Pensjonistpartiet | 1,7 % | 2 535 | 1 | +0,2 pp |
| Folkets Parti | 0,7 % | 1 080 | 0 | −15,9 pp |
| Konservativt | 0,7 % | 1 059 | 0 | ±0,0 pp |
| Generasjonspartiet | 0,6 % | 870 | 0 | Ny liste |
| Folkestyrelisten | 0,6 % | 846 | 0 | Ny liste |
| Partiet Sentrum | 0,5 % | 762 | 0 | Ny liste |
| Norgesdemokratene | 0,3 % | 508 | 0 | −0,2 pp |
| Liberalistene | 0,2 % | 222 | 0 | −0,1 pp |
| Norges Kommunistiske Parti | 0,1 % | 183 | 0 | +0,1 pp |
Blanke stemmer: 1 482 av 148 116 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.
Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Bergen (4601) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.
Bergen over tid
Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.
2015
2019
2023
| Parti | 2015 | 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Høyre | 22,1 % | 20,0 % | 26,5 % |
| Arbeiderpartiet | 37,8 % | 19,8 % | 18,5 % |
| Fremskrittspartiet | 8,7 % | 4,7 % | 10,5 % |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 7,0 % | 8,6 % | 10,0 % |
Valginformasjon for Bergen
Lokal informasjon: Bergen kommune ↗. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.