Bærum

Bærum er en kommune i Akershus. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Bærum

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 47,6 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Miljøpartiet De Grønne hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 4,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,2 prosentpoeng, fra 70,7 % i 2019 til 68,5 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

68,5 %Valgdeltakelse · 2023
100 254Stemmeberettigede
51Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
47,6 %
Ap
12,6 %
V
11,9 %
FrP
7,1 %
MDG
5,9 %
SV
4,6 %
R
2,3 %
PP
2,2 %
KRF
1,8 %
INP
1,8 %
SP
1,0 %
PS
0,5 %
DEMN
0,3 %
LIBS
0,3 %
KRIS
0,2 %
AAN
0,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Bærum
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre47,6 %32 45525+5,2 pp
Arbeiderpartiet12,6 %8 5847−2,2 pp
Venstre11,9 %8 0856+2,1 pp
Fremskrittspartiet7,1 %4 8114−0,1 pp
Miljøpartiet De Grønne5,9 %4 0073−4,9 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,6 %3 1322+0,4 pp
Rødt2,3 %1 5911−0,4 pp
Pensjonistpartiet2,2 %1 4721−0,4 pp
Kristelig Folkeparti1,8 %1 2591+0,1 pp
Industri- og Næringspartiet1,8 %1 1961Ny liste
Senterpartiet1,0 %6610−2,4 pp
Partiet Sentrum0,5 %3180Ny liste
Norgesdemokratene0,3 %2310Ny liste
Liberalistene0,3 %1990±0,0 pp
Konservativt0,2 %1410±0,0 pp
Alliansen - Alternativ for Norge0,1 %830Ny liste

Blanke stemmer: 437 av 68 662 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Bærum (3201) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Bærum over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

H
45,3 %
Ap
20,0 %
V
9,7 %
FrP
7,6 %

2019

H
42,4 %
Ap
14,8 %
V
9,8 %
FrP
7,1 %

2023

H
47,6 %
Ap
12,6 %
V
11,9 %
FrP
7,1 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Bærum
Parti201520192023
Høyre45,3 %42,4 %47,6 %
Arbeiderpartiet20,0 %14,8 %12,6 %
Venstre9,7 %9,8 %11,9 %
Fremskrittspartiet7,6 %7,1 %7,1 %

Valginformasjon for Bærum

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere