Arendal

Arendal er en kommune i Agder. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Arendal

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 30,7 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 3,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,1 prosentpoeng, fra 61,9 % i 2019 til 59,8 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

59,8 %Valgdeltakelse · 2023
36 786Stemmeberettigede
39Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
30,7 %
H
17,2 %
FrP
17,1 %
SV
11,7 %
KRF
5,2 %
V
3,4 %
SP
3,1 %
R
2,4 %
PP
2,4 %
HELSE
2,4 %
MDG
1,4 %
KRIS
1,4 %
AL
0,8 %
AAN
0,6 %
LIBS
0,3 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Arendal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet30,7 %6 68813+3,9 pp
Høyre17,2 %3 7617−1,9 pp
Fremskrittspartiet17,1 %3 7227+5,2 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti11,7 %2 5485+4,1 pp
Kristelig Folkeparti5,2 %1 1312−0,5 pp
Venstre3,4 %7361±0,0 pp
Senterpartiet3,1 %6691−3,9 pp
Rødt2,4 %5261+0,4 pp
Pensjonistpartiet2,4 %5191−0,7 pp
Helsepartiet2,4 %5161+0,1 pp
Miljøpartiet De Grønne1,4 %3110−2,2 pp
Konservativt1,4 %3090+0,2 pp
Arendalslista0,8 %1760Ny liste
Alliansen - Alternativ for Norge0,6 %1320Ny liste
Liberalistene0,3 %690−0,1 pp

Blanke stemmer: 175 av 21 988 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Arendal (4203) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Arendal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
37,8 %
H
18,4 %
FrP
15,0 %
SV
3,8 %

2019

Ap
26,8 %
H
19,2 %
FrP
11,9 %
SV
7,6 %

2023

Ap
30,7 %
H
17,2 %
FrP
17,1 %
SV
11,7 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Arendal
Parti201520192023
Arbeiderpartiet37,8 %26,8 %30,7 %
Høyre18,4 %19,2 %17,2 %
Fremskrittspartiet15,0 %11,9 %17,1 %
SV - Sosialistisk Venstreparti3,8 %7,6 %11,7 %

Valginformasjon for Arendal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere