Valgdirektoratet oppgir to ulike mål: andel stemmeberettigede som leverte en godkjent stemmeseddel til fylkestingsvalget, og andel som fikk en stemmegivning godkjent. De er ikke det samme og blandes ikke.
Stemmeandel 2023
| Parti / liste | Stemmeandel | Stemmer | Mandater |
|---|---|---|---|
| Arbeiderpartiet | 27,3 % | 60 186 | 16 |
| Høyre | 22,6 % | 49 749 | 14 |
| Senterpartiet | 11,8 % | 25 916 | 7 |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 8,0 % | 17 538 | 5 |
| Fremskrittspartiet | 6,6 % | 14 634 | 4 |
| Miljøpartiet De Grønne | 4,4 % | 9 653 | 3 |
| Rødt | 4,1 % | 9 090 | 2 |
| Venstre | 4,0 % | 8 775 | 2 |
| Pensjonistpartiet | 3,7 % | 8 222 | 2 |
| Industri- og Næringspartiet | 3,5 % | 7 644 | 2 |
| Kristelig Folkeparti | 2,5 % | 5 535 | 2 |
| Norgesdemokratene | 0,7 % | 1 472 | 0 |
| Partiet Sentrum | 0,4 % | 778 | 0 |
| Konservativt | 0,2 % | 530 | 0 |
| Liberalistene | 0,2 % | 417 | 0 |
Blanke: 4 974 av 225 113 stemmesedler; inngår ikke i stemmeandelene. Samleposter «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling.
Kilde: Valgdirektoratet – valgresultat.no API ↗ · rapport generert 27. november 2023 · hentet 13. oktober 2026 · Kildens API-informasjon; særskilt lisens ikke bekreftet · SHA-256 85b49794a45d…
Endelig opptelling og valgoppgjør (100 %).
Endring fra forrige fylkestingsvalg
Trøndelag 2023
Trøndelag 2019
Mandatfordeling: utforsk
Fylkestinget fordeles med modifisert Sainte-Laguës metode: listenes stemmetall deles på 1,4, 3, 5, 7 … og mandatene går til de høyeste kvotientene. Lik kvotient avgjøres av høyest stemmetall, deretter loddtrekning. Regelen hos Valgdirektoratet ↗
Kontroll: beregningen fra de offisielle stemmetallene gir nøyaktig de offisielle mandatene.
| Parti / liste | Faktisk stemmer | Ditt scenario (hypotetisk) | Faktisk mandater | Beregnet | ± |
|---|---|---|---|---|---|
| Arbeiderpartiet | 60 186 | 16 | 16 | ±0 | |
| Høyre | 49 749 | 14 | 14 | ±0 | |
| Senterpartiet | 25 916 | 7 | 7 | ±0 | |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 17 538 | 5 | 5 | ±0 | |
| Fremskrittspartiet | 14 634 | 4 | 4 | ±0 | |
| Miljøpartiet De Grønne | 9 653 | 3 | 3 | ±0 | |
| Rødt | 9 090 | 2 | 2 | ±0 | |
| Venstre | 8 775 | 2 | 2 | ±0 | |
| Pensjonistpartiet | 8 222 | 2 | 2 | ±0 | |
| Industri- og Næringspartiet | 7 644 | 2 | 2 | ±0 | |
| Kristelig Folkeparti | 5 535 | 2 | 2 | ±0 | |
| Norgesdemokratene | 1 472 | 0 | 0 | ±0 | |
| Partiet Sentrum | 778 | 0 | 0 | ±0 | |
| Konservativt | 530 | 0 | 0 | ±0 | |
| Liberalistene | 417 | 0 | 0 | ±0 |
Rekkefølge (første 15 mandater)
| Mandat | Parti / liste | Deler | Kvotient |
|---|---|---|---|
| 1 | Ap | 1,4 | 42 990,0 |
| 2 | H | 1,4 | 35 535,0 |
| 3 | Ap | 3 | 20 062,0 |
| 4 | SP | 1,4 | 18 511,4 |
| 5 | H | 3 | 16 583,0 |
| 6 | SV | 1,4 | 12 527,1 |
| 7 | Ap | 5 | 12 037,2 |
| 8 | FrP | 1,4 | 10 452,9 |
| 9 | H | 5 | 9 949,8 |
| 10 | SP | 3 | 8 638,7 |
| 11 | Ap | 7 | 8 598,0 |
| 12 | H | 7 | 7 107,0 |
| 13 | MDG | 1,4 | 6 895,0 |
| 14 | Ap | 9 | 6 687,3 |
| 15 | R | 1,4 | 6 492,9 |