Valgdirektoratet oppgir to ulike mål: andel stemmeberettigede som leverte en godkjent stemmeseddel til fylkestingsvalget, og andel som fikk en stemmegivning godkjent. De er ikke det samme og blandes ikke.
Stemmeandel 2023
| Parti / liste | Stemmeandel | Stemmer | Mandater |
|---|---|---|---|
| Arbeiderpartiet | 25,1 % | 19 450 | 11 |
| Høyre | 19,5 % | 15 111 | 8 |
| Fremskrittspartiet | 13,9 % | 10 731 | 6 |
| Senterpartiet | 10,0 % | 7 769 | 4 |
| Industri- og Næringspartiet | 6,7 % | 5 176 | 3 |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 6,0 % | 4 639 | 3 |
| Kristelig Folkeparti | 5,4 % | 4 169 | 2 |
| Rødt | 5,1 % | 3 953 | 2 |
| Miljøpartiet De Grønne | 3,4 % | 2 600 | 1 |
| Venstre | 2,5 % | 1 964 | 1 |
| Norgesdemokratene | 1,0 % | 811 | 0 |
| Konservativt | 0,7 % | 521 | 0 |
| Partiet Sentrum | 0,3 % | 223 | 0 |
| Folkets Parti | 0,2 % | 157 | 0 |
| Liberalistene | 0,2 % | 134 | 0 |
Blanke: 1 912 av 79 320 stemmesedler; inngår ikke i stemmeandelene. Samleposter «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling.
Kilde: Valgdirektoratet – valgresultat.no API ↗ · rapport generert 27. november 2023 · hentet 13. oktober 2026 · Kildens API-informasjon; særskilt lisens ikke bekreftet · SHA-256 09f1380ffccd…
Endelig opptelling og valgoppgjør (100 %).
Endring fra forrige fylkestingsvalg
Fylket fantes ikke med dette fylkesnummeret i 2019. Det finnes derfor ingen sammenlignbar forrige valg.
Mandatfordeling: utforsk
Fylkestinget fordeles med modifisert Sainte-Laguës metode: listenes stemmetall deles på 1,4, 3, 5, 7 … og mandatene går til de høyeste kvotientene. Lik kvotient avgjøres av høyest stemmetall, deretter loddtrekning. Regelen hos Valgdirektoratet ↗
Kontroll: beregningen fra de offisielle stemmetallene gir nøyaktig de offisielle mandatene.
| Parti / liste | Faktisk stemmer | Ditt scenario (hypotetisk) | Faktisk mandater | Beregnet | ± |
|---|---|---|---|---|---|
| Arbeiderpartiet | 19 450 | 11 | 11 | ±0 | |
| Høyre | 15 111 | 8 | 8 | ±0 | |
| Fremskrittspartiet | 10 731 | 6 | 6 | ±0 | |
| Senterpartiet | 7 769 | 4 | 4 | ±0 | |
| Industri- og Næringspartiet | 5 176 | 3 | 3 | ±0 | |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 4 639 | 3 | 3 | ±0 | |
| Kristelig Folkeparti | 4 169 | 2 | 2 | ±0 | |
| Rødt | 3 953 | 2 | 2 | ±0 | |
| Miljøpartiet De Grønne | 2 600 | 1 | 1 | ±0 | |
| Venstre | 1 964 | 1 | 1 | ±0 | |
| Norgesdemokratene | 811 | 0 | 0 | ±0 | |
| Konservativt | 521 | 0 | 0 | ±0 | |
| Partiet Sentrum | 223 | 0 | 0 | ±0 | |
| Folkets Parti | 157 | 0 | 0 | ±0 | |
| Liberalistene | 134 | 0 | 0 | ±0 |
Rekkefølge (første 15 mandater)
| Mandat | Parti / liste | Deler | Kvotient |
|---|---|---|---|
| 1 | Ap | 1,4 | 13 892,9 |
| 2 | H | 1,4 | 10 793,6 |
| 3 | FrP | 1,4 | 7 665,0 |
| 4 | Ap | 3 | 6 483,3 |
| 5 | SP | 1,4 | 5 549,3 |
| 6 | H | 3 | 5 037,0 |
| 7 | Ap | 5 | 3 890,0 |
| 8 | INP | 1,4 | 3 697,1 |
| 9 | FrP | 3 | 3 577,0 |
| 10 | SV | 1,4 | 3 313,6 |
| 11 | H | 5 | 3 022,2 |
| 12 | KRF | 1,4 | 2 977,9 |
| 13 | R | 1,4 | 2 823,6 |
| 14 | Ap | 7 | 2 778,6 |
| 15 | SP | 3 | 2 589,7 |