Vennesla

Vennesla er en kommune i Agder. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Vennesla

  • Kristelig Folkeparti fikk størst stemmeandel: 24,7 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 7,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,2 prosentpoeng, fra 62,2 % i 2019 til 60,0 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

60,0 %Valgdeltakelse · 2023
11 868Stemmeberettigede
27Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

KRF
24,7 %
SP
15,4 %
H
14,9 %
Ap
14,8 %
FrP
14,6 %
KRIS
5,4 %
SV
4,7 %
R
2,2 %
V
1,7 %
PS
1,5 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Vennesla
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Kristelig Folkeparti24,7 %1 7427−2,0 pp
Senterpartiet15,4 %1 0885−7,4 pp
Høyre14,9 %1 0524+2,9 pp
Arbeiderpartiet14,8 %1 0434−2,7 pp
Fremskrittspartiet14,6 %1 0294+5,8 pp
Konservativt5,4 %3792+2,2 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,7 %3331+0,6 pp
Rødt2,2 %1540+0,5 pp
Venstre1,7 %1210−0,2 pp
Partiet Sentrum1,5 %1040Ny liste

Blanke stemmer: 71 av 7 116 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Vennesla (4223) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Vennesla over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

KRF
29,6 %
Ap
25,9 %
SP
12,8 %
H
10,0 %

2019

KRF
26,8 %
SP
22,8 %
Ap
17,5 %
H
12,1 %

2023

KRF
24,7 %
SP
15,4 %
H
14,9 %
Ap
14,8 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Vennesla
Parti201520192023
Kristelig Folkeparti29,6 %26,8 %24,7 %
Senterpartiet12,8 %22,8 %15,4 %
Høyre10,0 %12,1 %14,9 %
Arbeiderpartiet25,9 %17,5 %14,8 %

Valginformasjon for Vennesla

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere