Vanylven

Vanylven er en kommune i Møre og Romsdal. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Vanylven

  • Industri- og Næringspartiet fikk størst stemmeandel: 19,1 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 1,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Kristelig Folkeparti hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 4,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 5,4 prosentpoeng, fra 66,1 % i 2019 til 71,5 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

71,5 %Valgdeltakelse · 2023
2 506Stemmeberettigede
21Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

INP
19,1 %
V
18,0 %
SP
17,8 %
Ap
15,8 %
FrP
13,9 %
H
9,3 %
KRF
6,0 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Vanylven
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Industri- og Næringspartiet19,1 %3404Ny liste
Venstre18,0 %3214−3,4 pp
Senterpartiet17,8 %3174+1,3 pp
Arbeiderpartiet15,8 %2813−0,1 pp
Fremskrittspartiet13,9 %2483+1,8 pp
Høyre9,3 %1652−3,3 pp
Kristelig Folkeparti6,0 %1071−4,2 pp

Blanke stemmer: 12 av 1 791 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Vanylven (1511) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Vanylven over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
25,2 %
V
18,3 %
SP
15,7 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

V
21,4 %
SP
16,5 %
Ap
15,9 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

INP
19,1 %
V
18,0 %
SP
17,8 %
Ap
15,8 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Vanylven
Parti201520192023
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke19,1 %
Venstre18,3 %21,4 %18,0 %
Senterpartiet15,7 %16,5 %17,8 %
Arbeiderpartiet25,2 %15,9 %15,8 %

Valginformasjon for Vanylven

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere