Vang

Vang er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Vang

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 39,3 % i 2023.
  • Bygdelista i Vang hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 21,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 13,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,8 prosentpoeng, fra 72,3 % i 2019 til 69,5 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

69,5 %Valgdeltakelse · 2023
1 249Stemmeberettigede
17Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
39,3 %
BLV
36,0 %
SP
14,5 %
MDG
7,7 %
R
2,6 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Vang
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet39,3 %3397−13,9 pp
Bygdelista i Vang36,0 %3106+21,0 pp
Senterpartiet14,5 %1253−9,7 pp
Miljøpartiet De Grønne7,7 %661+0,1 pp
Rødt2,6 %220Ny liste

Blanke stemmer: 6 av 868 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Vang (3454) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Vang over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–60 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

SP
41,6 %
Ap
40,9 %
BLV
9,4 %
MDG
8,1 %

2019

Ap
53,2 %
SP
24,2 %
BLV
15,0 %
MDG
7,6 %

2023

Ap
39,3 %
BLV
36,0 %
SP
14,5 %
MDG
7,7 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Vang
Parti201520192023
Arbeiderpartiet40,9 %53,2 %39,3 %
Bygdelista i Vang9,4 %15,0 %36,0 %
Senterpartiet41,6 %24,2 %14,5 %
Miljøpartiet De Grønne8,1 %7,6 %7,7 %

Valginformasjon for Vang

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere