Ulstein

Ulstein er en kommune i Møre og Romsdal. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Ulstein

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 23,5 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 4,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen var uendret, fra 64,1 % i 2019 til 64,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

64,1 %Valgdeltakelse · 2023
6 735Stemmeberettigede
25Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
23,5 %
FrP
21,5 %
Ap
15,4 %
SP
11,2 %
KRF
8,1 %
INP
6,2 %
V
5,9 %
SV
4,0 %
KRIS
2,9 %
R
1,3 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Ulstein
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre23,5 %1 0046+5,1 pp
Fremskrittspartiet21,5 %9195−3,1 pp
Arbeiderpartiet15,4 %6584−4,8 pp
Senterpartiet11,2 %4793−2,4 pp
Kristelig Folkeparti8,1 %3482−2,2 pp
Industri- og Næringspartiet6,2 %2672Ny liste
Venstre5,9 %2541−0,9 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,0 %1691−0,2 pp
Konservativt2,9 %1251+1,0 pp
Rødt1,3 %550Ny liste

Blanke stemmer: 37 av 4 315 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Ulstein (1516) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Ulstein over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

FrP
21,3 %
H
21,0 %
Ap
19,7 %
SP
7,7 %

2019

FrP
24,6 %
Ap
20,2 %
H
18,3 %
SP
13,6 %

2023

H
23,5 %
FrP
21,5 %
Ap
15,4 %
SP
11,2 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Ulstein
Parti201520192023
Høyre21,0 %18,3 %23,5 %
Fremskrittspartiet21,3 %24,6 %21,5 %
Arbeiderpartiet19,7 %20,2 %15,4 %
Senterpartiet7,7 %13,6 %11,2 %

Valginformasjon for Ulstein

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere