Ullensvang

Ullensvang er en kommune i Vestland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Ullensvang

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 33,8 % i 2023.
  • Senterpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 8,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 0,6 prosentpoeng, fra 69,8 % i 2019 til 69,2 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

69,2 %Valgdeltakelse · 2023
8 710Stemmeberettigede
33Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
33,8 %
Ap
33,4 %
INP
8,5 %
H
8,3 %
R
5,6 %
SV
2,9 %
KRF
2,1 %
V
1,9 %
FrP
1,9 %
MDG
1,5 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Ullensvang
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet33,8 %2 02312+5,4 pp
Arbeiderpartiet33,4 %2 00211−8,0 pp
Industri- og Næringspartiet8,5 %5083Ny liste
Høyre8,3 %5003−3,8 pp
Rødt5,6 %3362−0,3 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti2,9 %1721±0,0 pp
Kristelig Folkeparti2,1 %1271−0,5 pp
Venstre1,9 %1160−0,2 pp
Fremskrittspartiet1,9 %1160−0,7 pp
Miljøpartiet De Grønne1,5 %890−0,3 pp

Blanke stemmer: 37 av 6 026 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Ullensvang (4618) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Ullensvang over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

SP
42,8 %
H
15,0 %
Ap
14,0 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
41,4 %
SP
28,4 %
H
12,1 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

SP
33,8 %
Ap
33,4 %
INP
8,5 %
H
8,3 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Ullensvang
Parti2015*20192023
Senterpartiet42,8 %28,4 %33,8 %
Arbeiderpartiet14,0 %41,4 %33,4 %
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke8,5 %
Høyre15,0 %12,1 %8,3 %

Valginformasjon for Ullensvang

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere