Tysnes

Tysnes er en kommune i Vestland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Tysnes

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 23,8 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 0,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Høyre hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 15,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 3,1 prosentpoeng, fra 70,6 % i 2019 til 73,7 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

73,7 %Valgdeltakelse · 2023
2 290Stemmeberettigede
21Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
23,8 %
Ap
20,2 %
SP
13,9 %
SV
12,8 %
INP
12,3 %
FrP
9,9 %
KRF
5,8 %
MDG
1,3 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Tysnes
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre23,8 %3975−15,3 pp
Arbeiderpartiet20,2 %3374−0,6 pp
Senterpartiet13,9 %2323−11,5 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti12,8 %2133Ny liste
Industri- og Næringspartiet12,3 %2053Ny liste
Fremskrittspartiet9,9 %1662+0,9 pp
Kristelig Folkeparti5,8 %971+0,2 pp
Miljøpartiet De Grønne1,3 %220Ny liste

Blanke stemmer: 19 av 1 688 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Tysnes (4616) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Tysnes over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
32,2 %
H
24,4 %
SP
19,5 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

H
39,1 %
SP
25,4 %
Ap
20,8 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

H
23,8 %
Ap
20,2 %
SP
13,9 %
SV
12,8 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Tysnes
Parti201520192023
Høyre24,4 %39,1 %23,8 %
Arbeiderpartiet32,2 %20,8 %20,2 %
Senterpartiet19,5 %25,4 %13,9 %
SV - Sosialistisk VenstrepartiStilte ikkeStilte ikke12,8 %

Valginformasjon for Tysnes

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere