Offisielt navn: Trondheim - Tråante. Kommunenummer 5001.
Kommunestyrevalg 2023
Kort om valget i Trondheim
- Høyre fikk størst stemmeandel: 29,2 % i 2023.
- Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,6 prosentpoeng fra 2019.
- Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 5,0 prosentpoeng fra 2019.
- Valgdeltakelsen falt med 0,3 prosentpoeng, fra 65,8 % i 2019 til 65,5 % i 2023.
Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.
Stemmeandel per parti
Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.
| Parti / liste | Andel | Stemmer | Mandater | Endring fra 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Høyre | 29,2 % | 31 945 | 20 | +8,6 pp |
| Arbeiderpartiet | 24,1 % | 26 326 | 17 | −1,0 pp |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 12,3 % | 13 430 | 9 | +0,9 pp |
| Miljøpartiet De Grønne | 6,2 % | 6 726 | 4 | −4,2 pp |
| Venstre | 5,7 % | 6 258 | 4 | +0,8 pp |
| Fremskrittspartiet | 5,4 % | 5 905 | 4 | +0,3 pp |
| Rødt | 4,6 % | 5 030 | 3 | −2,3 pp |
| Pensjonistpartiet | 4,6 % | 5 012 | 3 | −0,3 pp |
| Senterpartiet | 2,0 % | 2 237 | 1 | −5,0 pp |
| Kristelig Folkeparti | 2,0 % | 2 177 | 1 | ±0,0 pp |
| Industri- og Næringspartiet | 2,0 % | 2 153 | 1 | Ny liste |
| Norgesdemokratene | 0,7 % | 801 | 0 | +0,4 pp |
| Partiet Sentrum | 0,6 % | 684 | 0 | Ny liste |
| Liberalistene | 0,2 % | 265 | 0 | ±0,0 pp |
| Konservativt | 0,2 % | 247 | 0 | +0,1 pp |
| Norges Kommunistiske Parti | 0,1 % | 157 | 0 | −0,3 pp |
Blanke stemmer: 1 298 av 110 651 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.
Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Trondheim (5001) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.
Trondheim over tid
Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.
2015*
2019
2023
| Parti | 2015* | 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Høyre | 20,0 % | 20,6 % | 29,2 % |
| Arbeiderpartiet | 41,5 % | 25,0 % | 24,1 % |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 6,2 % | 11,3 % | 12,3 % |
| Miljøpartiet De Grønne | 7,7 % | 10,4 % | 6,2 % |
Valginformasjon for Trondheim
Lokal informasjon: Trondheim kommune ↗. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.