Tingvoll

Tingvoll er en kommune i Møre og Romsdal. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Tingvoll

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 39,8 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 9,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 8,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,4 prosentpoeng, fra 67,6 % i 2019 til 65,2 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

65,2 %Valgdeltakelse · 2023
2 405Stemmeberettigede
21Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
39,8 %
Ap
19,4 %
FrP
17,0 %
FLHKV
14,2 %
SV
5,4 %
MDG
4,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Tingvoll
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet39,8 %6178+6,7 pp
Arbeiderpartiet19,4 %3014−8,2 pp
Fremskrittspartiet17,0 %2634+9,0 pp
Felleslista Høyre-KrF-Venstre14,2 %2203Ny liste
SV - Sosialistisk Venstreparti5,4 %831Ny liste
Miljøpartiet De Grønne4,2 %651−2,9 pp

Blanke stemmer: 20 av 1 569 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Tingvoll (1560) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Tingvoll over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
28,0 %
SP
22,4 %
FrP
11,6 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

SP
33,1 %
Ap
27,6 %
FrP
8,0 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

SP
39,8 %
Ap
19,4 %
FrP
17,0 %
FLHKV
14,2 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Tingvoll
Parti201520192023
Senterpartiet22,4 %33,1 %39,8 %
Arbeiderpartiet28,0 %27,6 %19,4 %
Fremskrittspartiet11,6 %8,0 %17,0 %
Felleslista Høyre-KrF-VenstreStilte ikkeStilte ikke14,2 %

Valginformasjon for Tingvoll

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere