Sula

Sula er en kommune i Møre og Romsdal. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Sula

  • Fremskrittspartiet fikk størst stemmeandel: 31,8 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Sulalista hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 5,5 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 4,5 prosentpoeng, fra 61,2 % i 2019 til 65,7 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

65,7 %Valgdeltakelse · 2023
7 223Stemmeberettigede
29Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

FrP
31,8 %
H
21,6 %
Ap
20,3 %
KRF
9,5 %
UAVH
9,4 %
SV
4,6 %
V
2,7 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Sula
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Fremskrittspartiet31,8 %1 4949+1,8 pp
Høyre21,6 %1 0166+7,3 pp
Arbeiderpartiet20,3 %9546+0,9 pp
Kristelig Folkeparti9,5 %4473−1,6 pp
Sulalista9,4 %4403−5,5 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,6 %2171−1,1 pp
Venstre2,7 %1281Ny liste

Blanke stemmer: 53 av 4 749 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Sula (1531) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Sula over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

FrP
26,7 %
Ap
20,8 %
H
15,0 %
KRF
13,0 %

2019

FrP
30,0 %
Ap
19,4 %
H
14,4 %
KRF
11,1 %

2023

FrP
31,8 %
H
21,6 %
Ap
20,3 %
KRF
9,5 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Sula
Parti201520192023
Fremskrittspartiet26,7 %30,0 %31,8 %
Høyre15,0 %14,4 %21,6 %
Arbeiderpartiet20,8 %19,4 %20,3 %
Kristelig Folkeparti13,0 %11,1 %9,5 %

Valginformasjon for Sula

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere