Steinkjer

Steinkjer er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Offisielt navn: Steinkjer - Stïentje. Kommunenummer 5006.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Steinkjer

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 32,1 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 6,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 23,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen var uendret, fra 63,1 % i 2019 til 63,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

63,1 %Valgdeltakelse · 2023
19 109Stemmeberettigede
39Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
32,1 %
SP
21,7 %
H
13,0 %
INP
7,7 %
R
6,7 %
FrP
5,3 %
SV
4,6 %
PP
4,2 %
V
3,2 %
MDG
1,1 %
DEMN
0,5 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Steinkjer
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet32,1 %3 83513+6,0 pp
Senterpartiet21,7 %2 5898−23,2 pp
Høyre13,0 %1 5495+6,1 pp
Industri- og Næringspartiet7,7 %9263Ny liste
Rødt6,7 %7963−0,6 pp
Fremskrittspartiet5,3 %6322+1,2 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,6 %5492+0,6 pp
Pensjonistpartiet4,2 %5012Ny liste
Venstre3,2 %3801+1,1 pp
Miljøpartiet De Grønne1,1 %1310−1,7 pp
Norgesdemokratene0,5 %650±0,0 pp

Blanke stemmer: 114 av 12 067 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Steinkjer (5006) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Steinkjer over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

SP
39,5 %
Ap
36,6 %
H
6,7 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

SP
44,9 %
Ap
26,1 %
H
6,9 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

Ap
32,1 %
SP
21,7 %
H
13,0 %
INP
7,7 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Steinkjer
Parti2015*20192023
Arbeiderpartiet36,6 %26,1 %32,1 %
Senterpartiet39,5 %44,9 %21,7 %
Høyre6,7 %6,9 %13,0 %
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke7,7 %

Valginformasjon for Steinkjer

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere