Stavanger

Stavanger ligger i Rogaland. Stavanger, Finnøy og Rennesøy ble slått sammen i 2020.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Stavanger

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 32,1 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Folkets Parti hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 8,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 0,7 prosentpoeng, fra 65,7 % i 2019 til 66,4 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

66,4 %Valgdeltakelse · 2023
112 861Stemmeberettigede
67Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
32,1 %
H
30,3 %
FrP
8,8 %
SV
4,6 %
KRF
4,6 %
R
3,8 %
V
3,7 %
INP
3,2 %
MDG
2,9 %
SP
2,1 %
PP
1,3 %
KRIS
0,6 %
FOLKE
0,5 %
FNB
0,4 %
PS
0,4 %
DEMN
0,4 %
LIBS
0,3 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Stavanger
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet32,1 %23 89722+6,7 pp
Høyre30,3 %22 59821+7,3 pp
Fremskrittspartiet8,8 %6 5236−0,1 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,6 %3 4473−0,1 pp
Kristelig Folkeparti4,6 %3 4223+0,2 pp
Rødt3,8 %2 8543−1,6 pp
Venstre3,7 %2 7393−1,0 pp
Industri- og Næringspartiet3,2 %2 3872Ny liste
Miljøpartiet De Grønne2,9 %2 1612−3,6 pp
Senterpartiet2,1 %1 5821−2,7 pp
Pensjonistpartiet1,3 %9411−0,4 pp
Konservativt0,6 %4570−0,2 pp
Folkestyret- listen0,5 %3820Ny liste
Folkets Parti0,4 %3260−8,8 pp
Partiet Sentrum0,4 %2930Ny liste
Norgesdemokratene0,4 %2630Ny liste
Liberalistene0,3 %2160±0,0 pp

Blanke stemmer: 480 av 74 968 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Stavanger (1103) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Stavanger over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

H
28,9 %
Ap
27,4 %
FrP
10,9 %
SV
4,5 %

2019

Ap
25,4 %
H
23,1 %
FrP
8,9 %
SV
4,8 %

2023

Ap
32,1 %
H
30,3 %
FrP
8,8 %
SV
4,6 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Stavanger
Parti2015*20192023
Arbeiderpartiet27,4 %25,4 %32,1 %
Høyre28,9 %23,1 %30,3 %
Fremskrittspartiet10,9 %8,9 %8,8 %
SV - Sosialistisk Venstreparti4,5 %4,8 %4,6 %

Valginformasjon for Stavanger

Lokal informasjon: Stavanger kommune ↗. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere