Stange

Stange er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Stange

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 29,5 % i 2023.
  • Nærmiljølista hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 14,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 6,0 prosentpoeng, fra 67,8 % i 2019 til 61,8 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

61,8 %Valgdeltakelse · 2023
16 943Stemmeberettigede
33Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
29,5 %
NLO
14,8 %
FrP
9,6 %
SP
9,5 %
H
8,6 %
SV
6,9 %
KRF
4,5 %
PP
3,3 %
BLSTA
3,2 %
R
3,0 %
MDG
2,8 %
V
2,3 %
DEMN
2,0 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Stange
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet29,5 %3 03510−7,4 pp
Nærmiljølista14,8 %1 5265+7,7 pp
Fremskrittspartiet9,6 %9873+3,7 pp
Senterpartiet9,5 %9773−14,3 pp
Høyre8,6 %8903+3,5 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti6,9 %7152+1,5 pp
Kristelig Folkeparti4,5 %4632+1,3 pp
Pensjonistpartiet3,3 %3411+1,7 pp
Bygdelista i Stange3,2 %3271+1,0 pp
Rødt3,0 %3141+0,4 pp
Miljøpartiet De Grønne2,8 %2861−0,9 pp
Venstre2,3 %2321+1,2 pp
Norgesdemokratene2,0 %2070Ny liste

Blanke stemmer: 172 av 10 472 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Stange (3413) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Stange over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
44,8 %
SP
14,7 %
FrP
6,0 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
36,9 %
SP
23,8 %
NLO
7,1 %
FrP
5,9 %

2023

Ap
29,5 %
NLO
14,8 %
FrP
9,6 %
SP
9,5 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Stange
Parti201520192023
Arbeiderpartiet44,8 %36,9 %29,5 %
NærmiljølistaStilte ikke7,1 %14,8 %
Fremskrittspartiet6,0 %5,9 %9,6 %
Senterpartiet14,7 %23,8 %9,5 %

Valginformasjon for Stange

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere