Sør-Odal

Sør-Odal er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Sør-Odal

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 22,5 % i 2023.
  • Venstre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 4,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 12,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,7 prosentpoeng, fra 60,6 % i 2019 til 57,9 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

57,9 %Valgdeltakelse · 2023
6 641Stemmeberettigede
27Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
22,5 %
H
16,8 %
SOBY
10,6 %
INP
9,4 %
FrP
7,8 %
SV
6,7 %
SP
6,6 %
PP
6,5 %
R
5,7 %
V
5,7 %
MDG
0,9 %
LIBS
0,8 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Sør-Odal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet22,5 %8526−12,7 pp
Høyre16,8 %6354+3,6 pp
Sør-Odal Bygdeliste10,6 %4023−0,1 pp
Industri- og Næringspartiet9,4 %3572Ny liste
Fremskrittspartiet7,8 %2962+1,4 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti6,7 %2532+1,3 pp
Senterpartiet6,6 %2502−12,4 pp
Pensjonistpartiet6,5 %2472+3,9 pp
Rødt5,7 %2152+2,4 pp
Venstre5,7 %2142+4,0 pp
Miljøpartiet De Grønne0,9 %330−1,2 pp
Liberalistene0,8 %310+0,3 pp

Blanke stemmer: 59 av 3 844 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Sør-Odal (3415) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Sør-Odal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
38,4 %
H
22,1 %
SOBY
20,2 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
35,2 %
H
13,2 %
SOBY
10,7 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

Ap
22,5 %
H
16,8 %
SOBY
10,6 %
INP
9,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Sør-Odal
Parti201520192023
Arbeiderpartiet38,4 %35,2 %22,5 %
Høyre22,1 %13,2 %16,8 %
Sør-Odal Bygdeliste20,2 %10,7 %10,6 %
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke9,4 %

Valginformasjon for Sør-Odal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere