Sør-Fron

Sør-Fron er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Sør-Fron

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 47,7 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 4,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 0,2 prosentpoeng, fra 63,2 % i 2019 til 63,0 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

63,0 %Valgdeltakelse · 2023
2 479Stemmeberettigede
19Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
47,7 %
Ap
32,9 %
H
11,3 %
SFBY
8,0 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Sør-Fron
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet47,7 %7329−4,7 pp
Arbeiderpartiet32,9 %5056+0,2 pp
Høyre11,3 %1742+7,7 pp
Sør-Fron Bygdaliste8,0 %1232−0,8 pp

Blanke stemmer: 27 av 1 561 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Sør-Fron (3438) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Sør-Fron over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–60 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
47,2 %
SP
38,1 %
SFBY
11,6 %
H
3,1 %

2019

SP
52,4 %
Ap
32,8 %
SFBY
8,8 %
H
3,7 %

2023

SP
47,7 %
Ap
32,9 %
H
11,3 %
SFBY
8,0 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Sør-Fron
Parti201520192023
Senterpartiet38,1 %52,4 %47,7 %
Arbeiderpartiet47,2 %32,8 %32,9 %
Høyre3,1 %3,7 %11,3 %
Sør-Fron Bygdaliste11,6 %8,8 %8,0 %

Valginformasjon for Sør-Fron

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere