Sør-Aurdal

Sør-Aurdal er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Sør-Aurdal

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 49,4 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 6,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 2,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 5,6 prosentpoeng, fra 65,1 % i 2019 til 59,5 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

59,5 %Valgdeltakelse · 2023
2 359Stemmeberettigede
19Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
49,4 %
Ap
28,3 %
FrP
11,2 %
H
11,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Sør-Aurdal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet49,4 %6819+0,3 pp
Arbeiderpartiet28,3 %3906−2,2 pp
Fremskrittspartiet11,2 %1542+6,1 pp
Høyre11,1 %1532+2,7 pp

Blanke stemmer: 26 av 1 404 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Sør-Aurdal (3449) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Sør-Aurdal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

SP
46,2 %
Ap
25,0 %
H
9,5 %
FrP
5,4 %

2019

SP
49,1 %
Ap
30,5 %
H
8,4 %
FrP
5,1 %

2023

SP
49,4 %
Ap
28,3 %
FrP
11,2 %
H
11,1 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Sør-Aurdal
Parti201520192023
Senterpartiet46,2 %49,1 %49,4 %
Arbeiderpartiet25,0 %30,5 %28,3 %
Fremskrittspartiet5,4 %5,1 %11,2 %
Høyre9,5 %8,4 %11,1 %

Valginformasjon for Sør-Aurdal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere