Snåase

Snåase er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Offisielt navn: Snåase - Snåsa. Kommunenummer 5041.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Snåase

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 49,2 % i 2023.
  • SV - Sosialistisk Venstreparti hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 3,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 7,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,5 prosentpoeng, fra 75,7 % i 2019 til 73,2 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

73,2 %Valgdeltakelse · 2023
1 637Stemmeberettigede
17Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
49,2 %
Ap
26,2 %
SV
12,1 %
H
6,5 %
V
3,5 %
PP
2,5 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Snåase
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet49,2 %5809+0,5 pp
Arbeiderpartiet26,2 %3095−7,7 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti12,1 %1432+3,2 pp
Høyre6,5 %771+1,6 pp
Venstre3,5 %410−0,2 pp
Pensjonistpartiet2,5 %300Ny liste

Blanke stemmer: 19 av 1 199 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Snåase - Snåsa (5041) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Snåase over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
46,0 %
SP
32,5 %
SV
8,7 %
H
7,0 %

2019

SP
48,6 %
Ap
33,9 %
SV
8,9 %
H
4,9 %

2023

SP
49,2 %
Ap
26,2 %
SV
12,1 %
H
6,5 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Snåase
Parti201520192023
Senterpartiet32,5 %48,6 %49,2 %
Arbeiderpartiet46,0 %33,9 %26,2 %
SV - Sosialistisk Venstreparti8,7 %8,9 %12,1 %
Høyre7,0 %4,9 %6,5 %

Valginformasjon for Snåase

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere