Selbu

Selbu er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Selbu

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 44,9 % i 2023.
  • Senterpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 6,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 0,6 prosentpoeng, fra 65,5 % i 2019 til 64,9 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

64,9 %Valgdeltakelse · 2023
3 359Stemmeberettigede
25Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
44,9 %
SP
31,1 %
H
11,2 %
SV
10,7 %
FVKRF
2,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Selbu
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet44,9 %96511−6,9 pp
Senterpartiet31,1 %6688+5,6 pp
Høyre11,2 %2403Ny liste
SV - Sosialistisk Venstreparti10,7 %2303+3,4 pp
Venstre og KrF2,1 %460Ny liste

Blanke stemmer: 30 av 2 179 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Selbu (5032) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Selbu over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–60 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
40,9 %
H
18,2 %
SV
7,1 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
51,8 %
SP
25,5 %
SV
7,3 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

Ap
44,9 %
SP
31,1 %
H
11,2 %
SV
10,7 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Selbu
Parti201520192023
Arbeiderpartiet40,9 %51,8 %44,9 %
SenterpartietStilte ikke25,5 %31,1 %
Høyre18,2 %Stilte ikke11,2 %
SV - Sosialistisk Venstreparti7,1 %7,3 %10,7 %

Valginformasjon for Selbu

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere