Sauda

Sauda er en kommune i Rogaland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Sauda

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 28,7 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 15,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 24,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 1,9 prosentpoeng, fra 68,2 % i 2019 til 70,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

70,1 %Valgdeltakelse · 2023
3 547Stemmeberettigede
19Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
28,7 %
Ap
26,2 %
H
26,1 %
R
8,3 %
KRF
5,7 %
SV
5,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Sauda
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet28,7 %7025−24,9 pp
Arbeiderpartiet26,2 %6405+6,2 pp
Høyre26,1 %6385+15,2 pp
Rødt8,3 %2022Ny liste
Kristelig Folkeparti5,7 %1391+1,4 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti5,1 %1241−0,7 pp

Blanke stemmer: 42 av 2 487 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Sauda (1135) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Sauda over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–60 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

SP
44,7 %
Ap
28,2 %
H
15,8 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

SP
53,6 %
Ap
20,0 %
H
10,8 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

SP
28,7 %
Ap
26,2 %
H
26,1 %
R
8,3 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Sauda
Parti201520192023
Senterpartiet44,7 %53,6 %28,7 %
Arbeiderpartiet28,2 %20,0 %26,2 %
Høyre15,8 %10,8 %26,1 %
RødtStilte ikkeStilte ikke8,3 %

Valginformasjon for Sauda

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere