Kommunestyrevalg 2023
Kort om valget i Sandnes
- Høyre fikk størst stemmeandel: 25,2 % i 2023.
- Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,9 prosentpoeng fra 2019.
- Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 9,3 prosentpoeng fra 2019.
- Valgdeltakelsen falt med 2,9 prosentpoeng, fra 62,8 % i 2019 til 59,9 % i 2023.
Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.
Stemmeandel per parti
Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.
| Parti / liste | Andel | Stemmer | Mandater | Endring fra 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Høyre | 25,2 % | 9 306 | 13 | +8,9 pp |
| Fremskrittspartiet | 23,4 % | 8 665 | 12 | +5,4 pp |
| Arbeiderpartiet | 15,7 % | 5 813 | 8 | −9,3 pp |
| Kristelig Folkeparti | 8,6 % | 3 192 | 4 | +1,2 pp |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 5,1 % | 1 880 | 3 | +0,6 pp |
| Senterpartiet | 4,0 % | 1 478 | 2 | −2,9 pp |
| Industri- og Næringspartiet | 3,8 % | 1 421 | 2 | Ny liste |
| Venstre | 3,5 % | 1 276 | 2 | +1,0 pp |
| Rødt | 2,9 % | 1 078 | 1 | +0,6 pp |
| Miljøpartiet De Grønne | 2,9 % | 1 078 | 1 | −2,2 pp |
| Pensjonistpartiet | 1,5 % | 552 | 1 | +0,3 pp |
| Konservativt | 1,2 % | 437 | 0 | ±0,0 pp |
| Partiet Sentrum | 1,0 % | 357 | 0 | Ny liste |
| Norgesdemokratene | 0,5 % | 203 | 0 | Ny liste |
| Folkets Parti | 0,3 % | 129 | 0 | −8,8 pp |
| Liberalistene | 0,3 % | 114 | 0 | ±0,0 pp |
Blanke stemmer: 470 av 37 449 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.
Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Sandnes (1108) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.
Sandnes over tid
Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.
2015*
2019
2023
| Parti | 2015* | 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Høyre | 15,1 % | 16,3 % | 25,2 % |
| Fremskrittspartiet | 24,1 % | 18,0 % | 23,4 % |
| Arbeiderpartiet | 36,4 % | 25,1 % | 15,7 % |
| Kristelig Folkeparti | 9,1 % | 7,4 % | 8,6 % |
Valginformasjon for Sandnes
Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.