Salangen

Salangen er en kommune i Troms. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Salangen

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 34,8 % i 2023.
  • Arbeiderpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 12,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 6,1 prosentpoeng, fra 66,6 % i 2019 til 60,5 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

60,5 %Valgdeltakelse · 2023
1 675Stemmeberettigede
19Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
34,8 %
SP
34,2 %
H
18,9 %
SV
12,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Salangen
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet34,8 %3437+8,9 pp
Senterpartiet34,2 %3386−12,4 pp
Høyre18,9 %1874+2,5 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti12,1 %1192+4,2 pp

Blanke stemmer: 26 av 1 013 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Salangen (5522) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Salangen over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
44,4 %
SP
36,5 %
H
10,5 %
SV
4,4 %

2019

SP
46,6 %
Ap
25,9 %
H
16,4 %
SV
7,9 %

2023

Ap
34,8 %
SP
34,2 %
H
18,9 %
SV
12,1 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Salangen
Parti201520192023
Arbeiderpartiet44,4 %25,9 %34,8 %
Senterpartiet36,5 %46,6 %34,2 %
Høyre10,5 %16,4 %18,9 %
SV - Sosialistisk Venstreparti4,4 %7,9 %12,1 %

Valginformasjon for Salangen

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere