Ringsaker

Ringsaker er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Ringsaker

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 32,2 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 12,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 3,3 prosentpoeng, fra 58,9 % i 2019 til 55,6 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

55,6 %Valgdeltakelse · 2023
28 426Stemmeberettigede
39Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
32,2 %
SP
14,5 %
H
14,5 %
PP
10,2 %
FrP
9,4 %
SV
4,7 %
INP
2,8 %
MDG
2,5 %
R
2,2 %
RSL
2,0 %
KRF
1,9 %
V
1,9 %
DEMN
1,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Ringsaker
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet32,2 %5 01312−12,6 pp
Senterpartiet14,5 %2 2566−10,7 pp
Høyre14,5 %2 2485+7,3 pp
Pensjonistpartiet10,2 %1 5794+5,3 pp
Fremskrittspartiet9,4 %1 4614+5,2 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,7 %7362+1,4 pp
Industri- og Næringspartiet2,8 %4351Ny liste
Miljøpartiet De Grønne2,5 %3911−1,1 pp
Rødt2,2 %3421+0,3 pp
Ringsaklista2,0 %3171−0,3 pp
Kristelig Folkeparti1,9 %3011+0,4 pp
Venstre1,9 %2911+0,9 pp
Norgesdemokratene1,2 %1810Ny liste

Blanke stemmer: 255 av 15 806 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Ringsaker (3411) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Ringsaker over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–60 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
50,4 %
SP
12,6 %
H
10,0 %
PP
3,7 %

2019

Ap
44,8 %
SP
25,2 %
H
7,2 %
PP
4,9 %

2023

Ap
32,2 %
SP
14,5 %
H
14,5 %
PP
10,2 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Ringsaker
Parti201520192023
Arbeiderpartiet50,4 %44,8 %32,2 %
Senterpartiet12,6 %25,2 %14,5 %
Høyre10,0 %7,2 %14,5 %
Pensjonistpartiet3,7 %4,9 %10,2 %

Valginformasjon for Ringsaker

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere