Rennebu

Rennebu er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Rennebu

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 28,9 % i 2023.
  • Kristelig Folkeparti hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 16,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 7,1 prosentpoeng, fra 71,8 % i 2019 til 64,7 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

64,7 %Valgdeltakelse · 2023
1 971Stemmeberettigede
21Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
28,9 %
Ap
25,4 %
KRF
25,0 %
HV
20,8 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Rennebu
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet28,9 %3616−2,6 pp
Arbeiderpartiet25,4 %3175−16,7 pp
Kristelig Folkeparti25,0 %3125+8,6 pp
Fellesliste Høyre og Venstre20,8 %2605Ny liste

Blanke stemmer: 25 av 1 275 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Rennebu (5022) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Rennebu over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
35,8 %
SP
30,9 %
KRF
20,7 %
HV
12,6 %

2019

Ap
42,0 %
SP
31,5 %
KRF
16,3 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

SP
28,9 %
Ap
25,4 %
KRF
25,0 %
HV
20,8 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Rennebu
Parti201520192023
Senterpartiet30,9 %31,5 %28,9 %
Arbeiderpartiet35,8 %42,0 %25,4 %
Kristelig Folkeparti20,7 %16,3 %25,0 %
Fellesliste Høyre og Venstre12,6 %Stilte ikke20,8 %

Valginformasjon for Rennebu

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere