Rauma

Rauma er en kommune i Møre og Romsdal. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Rauma

  • SV - Sosialistisk Venstreparti fikk størst stemmeandel: 43,6 % i 2023.
  • SV - Sosialistisk Venstreparti hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 20,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 9,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 1,3 prosentpoeng, fra 66,4 % i 2019 til 67,7 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

67,7 %Valgdeltakelse · 2023
5 577Stemmeberettigede
27Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SV
43,6 %
SP
18,1 %
FrP
13,5 %
H
12,5 %
Ap
7,2 %
INP
2,8 %
MDG
2,4 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Rauma
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
SV - Sosialistisk Venstreparti43,6 %1 63212+20,4 pp
Senterpartiet18,1 %6765−1,3 pp
Fremskrittspartiet13,5 %5064+8,4 pp
Høyre12,5 %4663−8,4 pp
Arbeiderpartiet7,2 %2702−9,8 pp
Industri- og Næringspartiet2,8 %1041Ny liste
Miljøpartiet De Grønne2,4 %880−1,9 pp

Blanke stemmer: 31 av 3 773 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Rauma (1539) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Rauma over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

H
30,1 %
SP
28,2 %
FrP
8,0 %
SV
5,9 %

2019

SV
23,2 %
H
20,8 %
SP
19,3 %
FrP
5,1 %

2023

SV
43,6 %
SP
18,1 %
FrP
13,5 %
H
12,5 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Rauma
Parti201520192023
SV - Sosialistisk Venstreparti5,9 %23,2 %43,6 %
Senterpartiet28,2 %19,3 %18,1 %
Fremskrittspartiet8,0 %5,1 %13,5 %
Høyre30,1 %20,8 %12,5 %

Valginformasjon for Rauma

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere