Randaberg

Randaberg er en kommune i Rogaland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Randaberg

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 23,3 % i 2023.
  • Senterpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 4,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 11,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 1,6 prosentpoeng, fra 68,9 % i 2019 til 67,3 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

67,3 %Valgdeltakelse · 2023
8 873Stemmeberettigede
27Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
23,3 %
SP
20,6 %
FrP
14,6 %
Ap
13,4 %
KRF
11,4 %
V
5,6 %
INP
4,1 %
SV
2,9 %
MDG
2,5 %
R
1,6 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Randaberg
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre23,3 %1 3756+0,5 pp
Senterpartiet20,6 %1 2146+4,7 pp
Fremskrittspartiet14,6 %8634+0,8 pp
Arbeiderpartiet13,4 %7894−11,1 pp
Kristelig Folkeparti11,4 %6763−1,2 pp
Venstre5,6 %3322+2,7 pp
Industri- og Næringspartiet4,1 %2431Ny liste
SV - Sosialistisk Venstreparti2,9 %1701−0,3 pp
Miljøpartiet De Grønne2,5 %1470−1,8 pp
Rødt1,6 %960Ny liste

Blanke stemmer: 68 av 5 973 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Randaberg (1127) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Randaberg over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
28,2 %
H
24,2 %
FrP
11,7 %
SP
10,9 %

2019

Ap
24,5 %
H
22,8 %
SP
15,8 %
FrP
13,8 %

2023

H
23,3 %
SP
20,6 %
FrP
14,6 %
Ap
13,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Randaberg
Parti201520192023
Høyre24,2 %22,8 %23,3 %
Senterpartiet10,9 %15,8 %20,6 %
Fremskrittspartiet11,7 %13,8 %14,6 %
Arbeiderpartiet28,2 %24,5 %13,4 %

Valginformasjon for Randaberg

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere