Rana

Rana er en kommune i Nordland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Offisielt navn: Rana - Raane. Kommunenummer 1833.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Rana

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 32,8 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 4,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 16,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 4,8 prosentpoeng, fra 62,9 % i 2019 til 58,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

58,1 %Valgdeltakelse · 2023
20 903Stemmeberettigede
37Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
32,8 %
H
17,2 %
SP
12,5 %
INP
11,3 %
R
6,8 %
FrP
6,8 %
SV
5,7 %
V
3,9 %
KRF
1,7 %
DEMN
1,4 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Rana
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet32,8 %3 93312+3,9 pp
Høyre17,2 %2 0657+4,4 pp
Senterpartiet12,5 %1 5035−16,6 pp
Industri- og Næringspartiet11,3 %1 3524Ny liste
Rødt6,8 %8193±0,0 pp
Fremskrittspartiet6,8 %8103−0,9 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti5,7 %6822−0,2 pp
Venstre3,9 %4651+0,3 pp
Kristelig Folkeparti1,7 %2010+0,1 pp
Norgesdemokratene1,4 %1650Ny liste

Blanke stemmer: 147 av 12 142 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Rana (1833) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Rana over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
46,1 %
H
19,7 %
SP
10,4 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

SP
29,2 %
Ap
28,9 %
H
12,8 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

Ap
32,8 %
H
17,2 %
SP
12,5 %
INP
11,3 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Rana
Parti201520192023
Arbeiderpartiet46,1 %28,9 %32,8 %
Høyre19,7 %12,8 %17,2 %
Senterpartiet10,4 %29,2 %12,5 %
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke11,3 %

Valginformasjon for Rana

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere