Rælingen

Rælingen er en kommune i Akershus. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Rælingen

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 38,2 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 5,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 3,5 prosentpoeng, fra 61,7 % i 2019 til 58,2 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

58,2 %Valgdeltakelse · 2023
14 965Stemmeberettigede
35Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
38,2 %
H
27,8 %
FrP
9,8 %
SV
4,6 %
V
3,9 %
MDG
3,5 %
SP
3,4 %
INP
2,5 %
KRF
2,4 %
KRIS
2,2 %
R
1,8 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Rælingen
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet38,2 %3 28714−5,1 pp
Høyre27,8 %2 39010+7,0 pp
Fremskrittspartiet9,8 %8403+0,2 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,6 %4002−0,3 pp
Venstre3,9 %3321+0,6 pp
Miljøpartiet De Grønne3,5 %2971−0,9 pp
Senterpartiet3,4 %2931−3,6 pp
Industri- og Næringspartiet2,5 %2171Ny liste
Kristelig Folkeparti2,4 %2091±0,0 pp
Konservativt2,2 %1901Ny liste
Rødt1,8 %1530−0,8 pp

Blanke stemmer: 108 av 8 716 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Rælingen (3224) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Rælingen over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–60 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
59,0 %
H
16,8 %
FrP
9,2 %
SV
2,8 %

2019

Ap
43,3 %
H
20,8 %
FrP
9,5 %
SV
4,9 %

2023

Ap
38,2 %
H
27,8 %
FrP
9,8 %
SV
4,6 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Rælingen
Parti201520192023
Arbeiderpartiet59,0 %43,3 %38,2 %
Høyre16,8 %20,8 %27,8 %
Fremskrittspartiet9,2 %9,5 %9,8 %
SV - Sosialistisk Venstreparti2,8 %4,9 %4,6 %

Valginformasjon for Rælingen

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere