Porsanger

Porsanger er en kommune i Finnmark. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Offisielt navn: Porsanger - Porsángu - Porsanki. Kommunenummer 5622.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Porsanger

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 30,6 % i 2023.
  • Tverrpolitisk liste i Porsanger TLP hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 10,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 1,3 prosentpoeng, fra 65,4 % i 2019 til 64,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

64,1 %Valgdeltakelse · 2023
3 211Stemmeberettigede
19Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
30,6 %
TLP
25,6 %
Ap
16,2 %
FrP
11,8 %
SV
6,6 %
SP
6,2 %
R
1,8 %
FOLL
1,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Porsanger
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre30,6 %6196+6,4 pp
Tverrpolitisk liste i Porsanger TLP25,6 %5195+8,8 pp
Arbeiderpartiet16,2 %3283−9,9 pp
Fremskrittspartiet11,8 %2393+8,0 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti6,6 %1341−2,2 pp
Senterpartiet6,2 %1251−10,8 pp
Rødt1,8 %360±0,0 pp
Folkestyret-listen1,2 %240Ny liste

Blanke stemmer: 34 av 2 058 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Porsanger - Porsáŋgu - Porsanki (5622) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Porsanger over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

H
34,4 %
Ap
31,7 %
TLP
16,8 %
FrP
5,7 %

2019

Ap
26,1 %
H
24,1 %
TLP
16,8 %
FrP
3,8 %

2023

H
30,6 %
TLP
25,6 %
Ap
16,2 %
FrP
11,8 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Porsanger
Parti201520192023
Høyre34,4 %24,1 %30,6 %
Tverrpolitisk liste i Porsanger TLP16,8 %16,8 %25,6 %
Arbeiderpartiet31,7 %26,1 %16,2 %
Fremskrittspartiet5,7 %3,8 %11,8 %

Valginformasjon for Porsanger

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere