Øygarden

Øygarden er en kommune i Vestland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Øygarden

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 30,6 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Folkets Parti hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 7,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 1,3 prosentpoeng, fra 63,4 % i 2019 til 62,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

62,1 %Valgdeltakelse · 2023
30 218Stemmeberettigede
45Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
30,6 %
FrP
15,3 %
Ap
14,4 %
INP
8,5 %
KRF
6,7 %
SLTV
6,2 %
SV
4,4 %
SP
2,7 %
V
2,4 %
MDG
2,2 %
R
2,0 %
PP
1,9 %
KRIS
1,1 %
FNB
0,8 %
DEMN
0,7 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Øygarden
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre30,6 %5 67714+8,8 pp
Fremskrittspartiet15,3 %2 8447+5,2 pp
Arbeiderpartiet14,4 %2 6787−2,8 pp
Industri- og Næringspartiet8,5 %1 5784Ny liste
Kristelig Folkeparti6,7 %1 2383−1,9 pp
Sotralista - TVØ6,2 %1 1593Ny liste
SV - Sosialistisk Venstreparti4,4 %8162−0,8 pp
Senterpartiet2,7 %5091−5,7 pp
Venstre2,4 %4401−0,8 pp
Miljøpartiet De Grønne2,2 %4111−1,4 pp
Rødt2,0 %3711+0,2 pp
Pensjonistpartiet1,9 %3491Ny liste
Konservativt1,1 %1960±0,0 pp
Folkets Parti0,8 %1480−7,2 pp
Norgesdemokratene0,7 %1360Ny liste

Blanke stemmer: 224 av 18 774 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Øygarden (4626) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Øygarden over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

Ap
28,4 %
H
11,1 %
FrP
8,7 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

H
21,8 %
Ap
17,2 %
FrP
10,1 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

H
30,6 %
FrP
15,3 %
Ap
14,4 %
INP
8,5 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Øygarden
Parti2015*20192023
Høyre11,1 %21,8 %30,6 %
Fremskrittspartiet8,7 %10,1 %15,3 %
Arbeiderpartiet28,4 %17,2 %14,4 %
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke8,5 %

Valginformasjon for Øygarden

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere