Offisielt navn: Oslo - Oslove. Kommunenummer 0301.
Kommunestyrevalg 2023
Kort om valget i Oslo
- Høyre fikk størst stemmeandel: 32,6 % i 2023.
- Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,2 prosentpoeng fra 2019.
- Folkets Parti hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 5,3 prosentpoeng fra 2019.
- Valgdeltakelsen falt med 3,3 prosentpoeng, fra 67,3 % i 2019 til 64,0 % i 2023.
Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.
Stemmeandel per parti
Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.
| Parti / liste | Andel | Stemmer | Mandater | Endring fra 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Høyre | 32,6 % | 117 998 | 20 | +7,2 pp |
| Arbeiderpartiet | 18,4 % | 66 804 | 11 | −1,6 pp |
| Miljøpartiet De Grønne | 10,2 % | 36 975 | 6 | −5,1 pp |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 10,1 % | 36 612 | 6 | +1,0 pp |
| Venstre | 9,1 % | 32 954 | 6 | +3,3 pp |
| Fremskrittspartiet | 6,1 % | 21 976 | 4 | +0,8 pp |
| Rødt | 5,8 % | 20 929 | 4 | −1,4 pp |
| Kristelig Folkeparti | 1,7 % | 6 220 | 1 | ±0,0 pp |
| Partiet Sentrum | 1,2 % | 4 461 | 1 | Ny liste |
| Industri- og Næringspartiet | 1,1 % | 4 035 | 0 | Ny liste |
| Senterpartiet | 0,8 % | 2 989 | 0 | −1,4 pp |
| Pensjonistpartiet | 0,6 % | 2 054 | 0 | ±0,0 pp |
| Folkestyret-listen | 0,6 % | 1 995 | 0 | Ny liste |
| Folkets Parti | 0,5 % | 1 948 | 0 | −5,3 pp |
| Norgesdemokratene | 0,3 % | 982 | 0 | ±0,0 pp |
| Partiet Mot Bompenger | 0,2 % | 883 | 0 | Ny liste |
| Konservativt | 0,2 % | 775 | 0 | ±0,0 pp |
| Liberalistene | 0,2 % | 626 | 0 | ±0,0 pp |
| Alliansen - Alternativ for Norge | 0,1 % | 468 | 0 | Ny liste |
| Norges Kommunistiske Parti | 0,1 % | 394 | 0 | ±0,0 pp |
| Kystpartiet | 0,1 % | 307 | 0 | ±0,0 pp |
Blanke stemmer: 2 469 av 364 854 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.
Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Oslo (0301) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.
Oslo over tid
Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.
2015
2019
2023
| Parti | 2015 | 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Høyre | 31,8 % | 25,4 % | 32,6 % |
| Arbeiderpartiet | 32,0 % | 20,0 % | 18,4 % |
| Miljøpartiet De Grønne | 8,1 % | 15,3 % | 10,2 % |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 5,4 % | 9,1 % | 10,1 % |
Valginformasjon for Oslo
Lokal informasjon: Oslo kommune ↗. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.